Login for all users Login to site
    Forgot password?  

Nobel Prize Laureates among GIF Grantees:

From Israel:

Year Name Area
2011 Dan Shechtman Chemistry
2009 Ada Yonath Chemistry
2004 Aaron Ciechanover Chemistry

From Germany:

Year Name Area
2008 Harald zur Hausen Medicine
2007 Gerhard Ertl Chemistry
2005 Theodor Haensch Physics
1995 Christiane Nuesslein-Vollhard Medicine
1995 Paul Crutzen Chemistry
1994 Reinhard Selten Economic Sciences
1991 Erwin Neher Medicine
1991 Bert Sakman Medicine
1988 Robert Huber Chemistry
1988 Hartmut Michel Chemistry
1985 Klaus von Klitzing Physics
1984 Georges Koehler Medicine

Wolf Prize Laureates among GIF Grantees:

From Israel:

​Year ​Name ​Area
2016 ​Yoseph Imry ​Physics
2008 Howard Cedar Medicine
2008 Aharon Razin Medicine
2006/7 Ada Yonath Chemistry
2001 Saharon Shelah Mathematics
1999 Dan Shechtman Physics
1998 Ilan Chet Agriculture
1998 Ruth Arnon Medicine
1998 Michael Sela Medicine
1988 Raphael David Levine Chemistry

From Germany:

Year Name Area
1998 Gerhard Ertl Chemistry
1990 Jeff Schell Agriculture

Leibniz Prize Laureates among German GIF Grantees:

Year
Name
Area
2016 ​Dan Frost ​Geology
2015
Christian Hertweck
Biological chemistry
2014
Irmgard Sinning
Structural biology
2014
Leif Kobbelt
Informatics and computer graphics
2014
Laurens Molenkamp
Experimental solid-state physics
2013
Ivan Dikic
Biochemistry/cell biology
2012
Nikolaus Rajewsky
System biology
2012
Peter Sanders
Theoretical computer science and algorithms
2011
Christine Silberhorn
Quantum Optics
2010
Stefan Treue
Cognitive Neurosciences
2010
Petra Schwille
Biophysics
2010
Peter Fratzl
Biomaterials
2010
Frank Neese
Theoretical Chemistry
2009
Martin R. Zirnbauer
Nuclear & Condensed Matter Physics
2008
Susanne Albers
Theoretical Computer Science
2008
Martin Beneke
Theoretical Particle Physics
2008
Jochen Mannhart
Experimental Solid State Physics
2007
Gerald Haug
Paleoclimatology
2007
Guinevere Kauffmann
Astrophysics
2007
Detlef Weigel
Herbal Developmental Biology
2007
Magdalena Goetz
Neurology
2006
Peter Jonas
Neurophysiology
2004
Konrad Samwer
Solid State Physics
2004
Frank Allgoewer
Control Engineering
2004
Manfred Strecker
Structural geology
2003
Roland Lill
Cell Biology / Biochemistry
2003
Hans-Peter Seidel
Computer Graphics
2002
Carmen Birchmeier-Koehler
Molecular Biology
2002
Karl Leo
Solid State Physics
2001
Arthur Konnerth
Neurophysiology
2001
Guenther M. Ziegler
Mathematics
2000
Dieter Luest
Theoretical Physics
1998
Klaus Rademann
Physical Chemistry
1998
Dietmar Vestweber
Cellular Biology / Biochemistry
1998
Christian Griesinger
Organic Chemistry
1997
Paul Knochel
Organometallic Chemistry
1997
Christian F. Lehner
Molecular Genetics
1996
Reinhard Georg Luehrmann
Molecular Biology
1995
Siegfried Bethke
Elementary Particle Physics
1995
Wolfgang Schleich
Quantum Optics
1995
Emo Welzl
Informatics
1994
Theodor Geisel
Theoretical Physics
1994
Peter Gruss
Cellular Biology
1994
Stefan Jentsch
Molecular Biology
1994
Peter Schaefer
Jewish Studies
1993
Michael Frotscher
Neuroanatomy
1993
Wolfgang Prinz
Psychology
1992
Juergen Mlynek
Experimental Physics
1992
Hans-Georg Rammensee
Immunology
1992
Jan Veizer
Geochemistry of Sediments
1991
Gerhard Ertl
Physical Chemistry
1991
Dieter Fenske
Inorganic Chemistry
1990
Reinhard Genzel
Astrophysics
1990
Rainer Greger
Physiology
1989
Heinrich Betz
Neurobiology
1989
Theodor W. Haensch
Laser Physics
1989
Sigrid D. Peyerimhoff
Theoretical Chemistry
1989
Manfred T. Reetz
Organic Chemistry
1987
Kurt Mehlhorn
Computer Science
1987
Erwin Neher
Biophysical Chemistry
1987
Bert Sakmann
Biophysical Chemistry
1986
Hartmut Michel
Biology
1986
Christiane Nuesslein-Vollhard
Biology
1986
Julius Wess
Theoretical Physics

Israel Prize Recipients:

Year
Name
Area
2014
Mordechai Segev
Physics and Chemistry
2014
Shamma Friedman
Talmud
2012
Yoav Benjamini
Statistics
2011
Yosef Shiloh
Life Sciences
2010
Yehoshua Kolodny
Earth Sciences
2010
Arye Levin
General Linguistics
2010
Abraham Nitzan
Chemistry
2009
Itamar Procaccia
Physics
2008
Benjamin Isaac
History
2008
Moshe Oren
Biochemistry
2007
Shalom H. Schwartz
Psychology
2005
Yaakov Landau
Middle Eastern Studies
2004
Joseph Bernstein
Mathematics
2004
David Harel
Computer Sciences
2004
Aharon Razin
Biochemistry
2003
Zvi Ben-Avraham
Earth Sciences
2003
Aaron Ciechanover
Biology
2002
Asher Koriat
Psychology
2002
Itamar Willner
Chemistry
2002
Ada Yonath
Chemistry
2001
Ruth Arnon
Medicine
2001
Yoseph Imry
Physics
2000
Amir Pnueli
Computer Sciences
2000
Yirmiyahu Yovel
Philosophy
1999
Chaim (Howard) Cedar
Biology
1999
Shmuel Moreh
Middle Eastern Studies
1999
Myriam Yardeni
General History
1998
Rami Rahamimoff
Medical Science
1998
Dan Shechtman
Physics
1998
Saharon Shelah
Mathematics
1996
Ilan Chet
Agriculture
1992
Yitzhak Wahl
Life Sciences
1989
Elihu Katz
Social Sciences
1983
Saul Friedlaender
History
1974
Raphael D. Levine
Exact Sciences
1973
Shmuel N. Eisenstadt
Social Scinces
1969
Yuval Ne’eman
Exact Sciences
Developed by Guardian Created By Profile
Login in proccess...